Zdravý dýchací systém

elipsa238

Kurkuma má antivirové a antibakteriální účinky. Je vhodná při onemocnění dýchacích cest, při chřipce, nachlazení a rýmě. Zmírňuje příznaky a omezuje množení škodlivých mikroorganismů, které způsobují infekce horních dýchacích cest. Kromě toho mají složky kurkumy prospěšné vlastnosti, které nejsou obvyklé v běžných antimikrobiálních léčivech.

Je prokázáno, že kurkuma je zvláště účinná při léčbě bronchitidy, pomáhá při léčbě infekcí a onemocnění dýchacího, oběhového a zažívacího systému. Bronchitida (zánět průdušek) je akutní nebo chronický zánět výstelky velkých dýchacích cest v plicích. Na jeho vzniku se může podílet pomnožení virů nebo bakterií, částice ve vzduchu, které dráždí sliznice průdušek, zvýšená únava nebo přepracování. Následkem je hromadění sekretu a hlenů, způsobující neustálý kašel, který se může zhoršovat, když jsou hleny infikovány. Pro léčbu bronchitidy je možné využít silné protizánětlivé účinky kurkumy.

Vzhledem k tomu, že bronchitida způsobuje zánět plic, protizánětlivé vlastnosti kurkuminu mohou být účinným nástrojem při potlačování tohoto zánětu. Experimentálními pokusy bylo prokázáno, že olejová frakce kurkumy má podobné protizánětlivé účinky jako některá účinná léčiva. Na rozdíl od těchto léků kurkumin nemá žádné vedlejší účinky, proto je bezpečnější alternativou i při dlouhodobém užívání.

Kurkuma má anti-purulentní (purulentní = hnisavý, tedy hromadění hnisu, který způsobuje zánět) a protizánětlivé vlastnosti, které jsou velmi užitečné při léčbě bronchitidy. Olej obsažený v kurkumě bývá dostupný jako perorální lék a je velmi účinný při léčbě bronchiálního astmatu a kašle. Kurkuma může léčit kašel různého původu, např. černý kašel, nebo dušnost (pocit obtížného dýchání, provázený obvykle zvýšeným dýchacím úsilím).

Astma je časté onemocnění horních cest dýchacích, které postihuje mnoho lidí. Sliznice nebo hlen se zachytí v dýchacích cestách, kterými prochází vzduch do dýchacího systému. To ztěžuje dýchání a způsobuje zánět na výstelkách plic a dýchacích cest. Některé příznaky zahrnují dušnost, svírání hrudníku, kašel, sípání atd.

Kurkuma pomáhá ulevit od astmatu a od jeho příznaků. Pomáhá rozšiřovat krevní cévy, což umožňuje lepší proudění vzduchu, obnovuje správnou funkci dýchacích cest, uvolňuje svalové křeče a poskytuje úlevu od astmatického zánětu, který způsobuje otoky na plicích a potíže s dýcháním. Klinické studie prokázaly, že kurkuma hraje důležitou roli při zlepšování stavu zablokovaných dýchacích cest u pacientů s bronchitidou, bronchiálním astmatem a bronchiektázou.