Vitamin D3

Vitamin D3 je živina rozpustná v tucích. Patří mezi 24 mikroživin nezbytných pro život.

Vitamin D je obecně spojován s širokou škálou pozitivních účinků na lidské zdraví. Posiluje imunitu, udržuje zdravé kosti, zuby a svaly. Užíváním vitamínu D lze účinně snížit riziko srdečního onemocnění, cukrovky a roztroušené sklerózy. U lidí trpících nedostatkem vitaminu D po jeho doplnění může někdy dojít ke zvýšení hladiny testosteronu.

Vitamín D se ve velké míře vytváří v pokožce po jejím vystavení slunečnímu záření. UV paprsky vytvářejí olej, který je následně vstřebán pokožkou do krevního oběhu. Optimální množství slunečního záření odpovídá hodnotám indexu UV záření 3 a více, což však v našich zeměpisných podmínkách nastává jen během několika měsíců v roce.

U většiny lidí proto hodnoty vitaminu D nedosahují optimální hladiny. Vzhledem k jeho důležitým zdravotním přínosům se tudíž doporučuje zvýšit jeho přísun užíváním potravinových doplňků.

Bylo vydáno množství studií o pozitivním vlivu vitamínu D na náš organismus. Tento vitamín pomáhá udržovat zdraví, posiluje imunitu a kosti, snižuje riziko vzniku běžných i chronických onemocnění až o 60 %. Přesto většina populace trpí jeho nedostatkem.

Situaci je potřeba řešit. Nepostačuje pouze slunění, poněvadž takto se do našeho organismu dostane pouze malé množství vitamínu D vznikajícího působením ultrafialového záření. Slunečního svitu je nedostatek, proto je nutno hledat i jiné zdroje vitamínu D.

Strava je další možností, jak vitamín D dostat do organismu. Tento vitamín se nachází v mléku, vaječných žloutcích a rybách. Jenže málokdo těchto potravin konzumuje takové množství, aby to stačilo. Proto je nedostatek vitamínu D v současnosti tak naléhavým problémem.

Odborníci proto vidí řešení v doplňcích stravy, které dokážou bezpečně pokrýt doporučenou denní dávku vitamínu D.