Mozek a nervový systém

brain

Kurkumin pozitivně ovlivňuje mozkovou činnost a napomáhá k zlepšení paměti. Špatná životospráva, stres, špatné životní prostředí, nebo konzumace alkoholu, to všechno působí negativně i na náš mozek. Kurkumin nám s těmito problémy může pomoci.

Kurkumin různými způsoby chrání a vyživuje mozek. Působí jako silný antioxidant, jenž snadno překoná hematoencefalickou bariéru, a chrání tak mozkové buňky před poškozením volnými radikály. Kurkumin může také zvýšit hladinu mozkového neurotrofického faktoru, což je enzym stimulující tvorbu nových mozkových buněk.

Uživatelé kurkumy a potravních doplňků z kurkumy tvrdí, že pociťují úlevu v souvislosti s některými nervovými poruchami (necitlivost, brnění nebo bolest rukou či nohou). Podle studií je kurkuma přínosná pro pacienty trpící neuropatickou bolestí, s níž si současná medicína neumí poradit.

Kurkuma je také známá jako antiischemická látka, pomáhá regulovat přívod krve do periferních nervů. Nedostatek přívodu krve do nervů je hlavním důvodem, proč tyto nervy nefungují správně (tzv. periferní neuropatie). Provedenými studiemi bylo zjištěno, že kurkuma má silný antiischemický účinek jež ovlivňuje kondici mozku.

Protizánětlivé vlastnosti kurkumy mají vliv na řešení potíží souvisejících s periferní neuropatií a s nervovými problémy způsobenými diabetem. Výzkumy uvádějí, že existuje úzký vztah mezi těmito poruchami a záněty nervů.

Kurkumin má vliv na mozkové funkce a také na mentální výkon. Chrání nervové buňky před poškozením volnými radikály a posiluje jejich synapse. Díky svému pozitivnímu vlivu na kardiovaskulární systém, hladinu cholesterolu a krvetvorbu, kurkumin podporuje přísun kvalitní dobře okysličené krve do mozkové tkáně.