Kurkumin

Kurkumin je hlavní bioaktivní složkou získávanou z indické byliny kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa) patřícího do čeledi zázvorovitých. Dříve se kurkumin užíval jako přísada kari koření, později byly objeveny jeho jedinečné léčebné vlastnosti.

Řada výzkumů zkoumá pozitivní účinky kurkuminu na různá onemocnění, včetně zánětlivých onemocnění, karcinogeneze, Alzheimerovy choroby a patogeneze vyvolané oxidačním stresem. Kurkumin má silné protizánětlivé vlastnosti a je významným antioxidantem. Taktéž rozšiřuje cévy a snižuje riziko srdečních onemocnění. Byly potvrzeny pozitivní účinky kurkuminu na artrózu a na depresi. V poslední době se významu kurkuminu věnují odborníci zabývající se jeho vlivem na neuropatickou bolest, která se projevuje nejčastěji u pacientů s diabetem.

V současné době se hledají cesty k bezpečnější, účinnější a levnější léčbě různých druhů nemocí. Mechanizmy působení tradičních léčiv jsou zahaleny tajemstvím, přestože jsou používány po mnoho desítek nebo i stovek let. Kurkumin, žlutě zabarvená látka, extrahovaná z oddenku kurkumy, je výjimkou.

Kurkumin, na rozdíl od jiných látek, může působit na několika molekulárních cílech najednou, čímž se znatelně zvyšuje jeho efektivita a terapeutická výtěžnost. Mezi jeho výhody tedy patří multifunkční terapie, tzn. široké spektrum využití pro lidský organismus. Jeho účinnost byla prokázána staletími užívání, a je potvrzena i novodobými klinickými studiemi.

Kurkumin je tradiční koření a ayurvédský lék, který se na indickém subkontinentu užívá již po dlouhá staletí.

Hlavní překážkou užívání kurkuminu pro zdravotní účely je jeho špatná biologická dostupnost v krvi a v tkáních. Molekuly kurkuminu jsou příliš velké a špatně prostupují buněčnou strukturou. Proto zpracovatelé kurkuminu hledají způsoby, jak prostupnost kurkuminu do organismu zvýšit. Přípravek CurcuPrim toto efektivně zvládá díky využití unikátní PNS technologie.

Kurkumin je přírodní a zcela bezpečná látka, bez jakýchkoli vedlejších účinků. Jeho zdravotní benefity na lidský organismus jsou všeobecně známé a jsou vědecky prokázané.

Díky množství výjimečných vlastností, farmakologické bezpečnosti, a také díky své charakteristické temně žluté barvě je kurkumin často označován za “indické zlato”.

Bylo prokázáno, že kurkumin efektivně:

  • tlumí záněty
  • podporuje hojení ran
  • zabraňuje stárnutí kůže
  • potlačuje revmatoidní artritidu
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
  • zabraňuje množení virů v lidském těle